Období první pětiletky a rozvoje obce Rudolfov 1950-1954

Pomalu končilo složité poválečné období, které přivedlo do Československého pohraničí zcela nové obyvatelstvo. Stejně jako do jiných pohraničních měst se i do Rudolfova přistěhovali lidé, z různých částí tehdejší Československé republiky. Přistěhovali se a tato země se postupně stala jejich domovem.


Rok 1950

Na začátku roku 1950 se konala na České chalupě schůze všech občanů Rudolfova. Obec se přihlásila do soutěže libereckého kraje o nejlepší obec. Podle usnesení této schůze se má v obci zavést na MNV telefon, má být opravena hasičská zbrojnice a opraveno 500 m obecních cest. V roce 1950 se počet osob žijících v Rudolfově pohybuje mezi 190 až 215 obyvateli.
V polovině roku 1950 dochází v kraji k reorganizaci MNV. V Rudolfově byl předsedou opět jednomyslně zvolen Miroslav Nalezinek. Do rady MNV byli zvoleni Josef Novák st. jako školský, kulturní, sociální a vyživovací referent, I. náměstek předsedy Valentin Pivovarník byl zemědělský a zdravotnický referent. Do pléna byli zvoleni : Rudolf Vronka, Josef Chaloupka, Josef Veselý, Josef Ištok a Tomáš Hošťálek. Do různých komisí bylo zapojeno celkem dalších 15 osob.
Během roku 1950 dosáhla obec významného umístění v soutěži o nejlepší obec libereckého kraje. Ze 72 přihlášených obcí, se Rudolfov umístil na čestném 16 místě. Toho roku byla velmi dobrá úroda brambor a obec překročila dodávky o 3700 kg. Nepodařilo se splnit dodávku mléka.
Občané německé národnosti odpracovali na úpravě rudolfovského hřbitova 300 hodin. Na opravě cest odpracovali obyvatelé 305 hodin, na údržbě školy 235 hodin, na hasičské zbrojnici 134 hodin. Byly rozmístěny tři obecní tabule určené k umístění vývěsek a plakátů. Vedoucí prodejny SKD se stala Gertruda Vronková, manželka bývalého vedoucího Rudolfa Vronky. Vedoucího Jizerské chaty p. Karla Čadu, vystřídal p. Jaroslav Mottl.
19.října 1950 jsou nově zvolení funkcionáři hasičského sboru v Rufolfově. Starosta sboru Josef Novák st., velitel sboru Josef Hrnčíř, zástupce velitele sboru Josef Veselý, zbrojmistr Pavel Mudrý, strojmistr Josef Novák ml., jednatel Rudolf Veselý, pokladník Valentin Pivovarník, vzdělavatel Vladimír Fibiger.

Rodina Alexandra Janouška získala souhlas se zbouráním budovy č.3. Bourací práce byly zahájeny v záři a pomáhali s nimi i členové rodiny Telekiovy. Za tuto práci získali do svého vlastnictví zbouraný materiál. V kronice se uvádí: "Dříve než sníh pokryl krajinu byla bouračka dokončena." Z materiálu dřevěného přístavku budovy č.3 je postavena dřevěná víkendová chatka č.47.

V hájence bydlel hajný Josef Filipec.

Kronikář se také zmiňuje : "Velká úroda hub a lesních plodů přilákala mnoho lodí z Liberecka do harcovských a bedřichovských lesů." a dále také uvádí : " Každým rokem přibývá výletníků a nová slova rekreace a rekreanti nejsou již nápadným výrazem, ale běžným slovem."
V roce 1950 se v Rudolfově narodili dva chlapci a tři děvčata.


Rok 1951

Zima trvala poměrně dlouho, až do poloviny dubna. Po krátkém jaru přišlo teplé léto. Podzim se přihlásil brzo a s častými dešti.
V zimě 1951 je na veřejné schůzi v Rudolfově dohodnuto založení jednotného zemědělského družstva. Během krátké doby byla dohodnuta i náplň družstva. Na návrh okresního agronoma a za podpory MNV se základní činností stal chov angorských králíků. Do družstva vstoupilo 21 lidí. V kůlnách u MNV byly postaveny králíkárny pro 60 králíků. V první polovině roku se konal "Pochod míru". Rudolfov byl střediskem. Na pochodu se sešli všichni obyvatelé Rudolfova 177, z Kateřinek přišlo 182 osob a z Bedřichova 133 osob.
11. září 1951 se při setkání obyvatel na České chalupě čte poprvé z kroniky obce.
V listopadu je instalován místní rozhlas. Ústředna je umístěna v prostorách MNV a ampliony jsou u pily, dva na škole, u Mudrých a na Jizerské chatě. 18. listopadu do místního rozhlasu poprvé promluvil předseda MNV M. Nalezinek. Od tohoto dne, pravidelně vždy v 18:00 hod., byly vysílány zprávy pro občany Rudolfova.
Téměř celý rok trvaly práce na opravě mostu přes Černou Nisu. V listopadu 1951 byla práce končena. Vozovka byla značně rozšířena. Při opravě mostu byly použity kameny z bouračky č.57.
Během roku se vystřídali tři vedoucí v restauraci Česká chalupa. Po p. Grünerovi převzala vedení restaurace p. Marie Niepelová.
Zásobovacího referenta MNV převzal po Rudolfu Vronkovi vedoucí elektrárny Rudolfov Josef Fišera.
V Rudolfově se stalo módou, že téměř v každém domku mají rekreanti pronajatu místnost.
Projevil se úbytek obyvatelstva. Na konci roku klesl na 184 osob. Do Liberce se odstěhovala také rodina Jaseňákona, která měla 10 členů.
Kromě mléka splnil Rudolfov v roce 1951 povinné dodávky potravin. Dík novému nařízení o potravinových lístcích končí svoji činnost rudolfovské JZD.
V roce 1951 se v Rudolfově narodilo pět chlapců a jedna holčička.


Rok 1952

Zima v roce 1952 byla teplá a vlhká. Jaro se přihlásilo brzy, ale léto bylo krátké. Již v listopadu byly sněhové plískanice. Úroda byla dobrá, ale lesních plodů bylo méně než v letech předešlých.
V lednu 1952 je předán obecní les do majetku lesní zprávy. 8. února se novým tajemníkem MNV stává Vladimír Černý. Dík jemu se znovu a spravedlivěji rozepisují dodávky potravin. Novými členy MNV se stávají Josef Novák ml. a Vladimír Fibiger. Novým předsedou je zvolen Josef Novák st.
7.července 1952 byli zvoleni funkcionáři místní jednotky Čsl. hasičstva. Předseda Josef Novák st., místopředseda Bohumil Slezák, organizační referent Rudolf Veselý, výcvikový referent Josef Hrnčíř, pokladník Josef Skoloda, kulturní a osvětový referent Vladimír Fibiger, referent samarity Josef Appelt, referent dorostu Rudolf Vronka a revizory účtů byli Josef Novák ml. a Gertruda Vronková.
MNV přiděluje angorské králíky po JZD k ošetřování p. Bernatovi.
V roce 1952 se v Rudolfově narodily tři holčičky.


Rok 1953

Zima v roce 1953 přinesla hodně sněhu. Bylo dlouhé a teplé léto, a také podzim byl dlouhý a teplý. Byla slabší úroda lesních plodů vč. hub.
V tomto roce dochází ke zrušení přídělového systému a proběhla měnová reforma. Výrazně se zlepšuje zásobování. Mnoho lidí přichází o značné částky, ale zlepšené zásobování a víra v další zlepšení pomáhá překonat rozladění. MNV Rudolfov zlepšuje svoji činnost. Plénum MNV je doplněno o řadu nových lidí. 21.2.1953 proběhla na České chalupě schůze hasičského sboru. Byl projednán návrh kandidátky vedení sboru, který bude předložen na valné hromadě 8.března 1953. Předsedou byl navržen Josef Novák st., a 1. zástupcem Josef Skoloda.
21. února 1953 přiděluje MNV z pozemků bývalého JZD pozemky k jednotlivým stavením. MNV si vytvořil šestibodový budovatelský plán. Šest bodů programu bylo postupně plněno. Jedním z bodů bylo zlepšit práci jednotky PO a založit družstvo žáků. Družstvo bylo založeno. Jejich vedoucím se stal Josef Hrnčíř velitel jednotky PO v Rudolfově.
V č.18 je zřízena ošetřovna ČČK.
Již v roce 1949 byla v rámci 1. pětiletého plánu vyhlášena Akce 5M (5 miliard na zvelebení měst a obcí). V roce 1953 se uskutečnila akce 5M v Rudolfově. Akce se zúčastnilo 29 rudolfovských občanů. Upravila se řada přístupových cest k jednotlivým objektům. V tomto roce se stává tajemníkem MNV p. Pěkný, který je současně tajemníkem v Kateřinkách. Pro občany Rudolfova úřaduje vždy v pondělí a v pátek.
Prodejna SKD se přiřadila ke spotřebnímu družstvu "Jednota". Skončila její dosavadní vedoucí Gertruda Vronková a nahradila ji Věra Nalezinková. Prodejna se přestěhovala do č.64.
V roce 1953 proběhla sbírka na obnovu Koreje.
Domy, které jsou ve vlastnictví obce č. 6, 10, 20, 22 a 55 převzal OBKP (Okresní bytový komunální podnik). V listopadu 1953 proběhla Rudolfovem štafeta Československo-sovětského přátelství. Neslo ji žactvo školy.
V roce 1953 se v Rudolfově narodili dva chlapci.


Rok 1954

Celý rok 1954 byl teplotně podnormální. Chladný a vlhký. Úroda nebyla vysoká, zato lesních plodů bylo dostatek.
V roce 1954 pobíhaly dvoje volby. Volby do Místního národního výboru proběhly 16. května 1954. Volilo 120 občanů Rudolfova. Navrženo bylo devět kandidátů a všichni byli zvoleni. Nejvíce hlasů získali Vladimír Fibiger a Josef Skoloda. Staronovým předsedou se stal Josef Novák st., tajemníkem Vojtěch Herout a třetím členem rady Rudolf Veselý st. Současně s volbou do MNV byl volen i zástupce Rudolfova do ONV. Zvolen byl navržený kandidát a člen SNB Václav Jungmann.
Volby do poslanecké sněmovny ČSR. Zvolen byl navržený kandidát Václav Kopecký.
V místní prodejně Jednoty došlo k výměně vedoucího. Novým vedoucím se stal J. Hemek. Ke změnám vedoucích došlo i na České chalupě. Za Marii Niepelovou nastoupila paní Poplužníková a na konci roku ji vystřídal pan S.Titz. Na Jizerské chatě se po J.Štěpánovi stala vedoucí paní Nováková a na konci roku ji nahradil pan Jaroslav Jor.
V roce 1954 bylo rozšířeno autobusové spojení a zřízena nová zastávka "U školy".
Od 23. listopadu začalo do obce zajíždět "Putovní kino".
V roce 1954 se v Rudolfově narodila jedna holčička.