Rok 2009


Od počátku roku 2009 se v Liberci, pomocí sněhových děl, tvořily zásoby sněhu. Očekávalo se, že mnoho sněhu nenapadne. Počasí bylo podobné jako v loni či předloni, kdy sněhu bylo málo a FIS - mistrovství světa v severských disciplínách 2009, pořádané v Liberci mělo začít po polovině února. Zasněžování se dařilo docela dobře, již 25.12.2008 začalo mrznout a mrzlo nepřetržitě až do 18.1.2009.
V Rudolfově bylo první čtvrtletí roku 2009 poměrně studené. Na přelomu prosince a ledna sníh nebyl. Trochu napadl sníh hned z počátku roku, ale jen tak, aby se neřeklo, asi 30 cm a tato "vrstva" se udržovala až do 10.února 2009. V tomto období jsem naměřil nejnižší teplotu 6. ledna večer ve 20:00 hod.,-16,4 °C. Sníh začal intenzivně padat večer 10. února a padal s malými přestávkami do 24.února 2009. Ráno 24.2.jsem naměřil rovných 100 cm sněhu. 25.2. bylo na Bedřichovské přehradě naměřeno 178 cm. Vrstva sněhu se udržovala občasným sněžením až do konce února. Potom se rychle oteplilo a nad nulou bylo i v noci. Sníh pomalu odtával a poslední napadl 24.3. V noci z 24. na 25.3. bylo -7,3°C. Za necelé tři týdny na to, dne 12.4. v 17:00 hod. jsem naměřil 22°C.
Jaro bylo suché a ani v létě mnoho nepršelo. Nejvyšší teplotu jsem naměřil 17.7.2009 v 16:00 + 27,2°C, byla to nejvyšší teplota tohoto roku. 23.7.se odpoledne strhla krátká, ale silná bouře s prudkým větrem, který vyvracel stromy. V části obce zapříčinil dvoudenní výpadek elektrického proudu. V následujícím období se teploty postupně snižovaly a v polovině října bylo ve dne i v noci kolem 0°C.
14.10. dopoledne začal padat sníh, mokrý a těžký. To by nebylo nic tak divného, kdyby sníh druhý den roztál, ale to se nestalo. Listnaté stromy byly ještě obalené zeleným listím a těžký sníh je začal lámat. 17.10. odpoledne bylo již 52 cm sněhu. V následujících dnech se začalo postupně oteplovat a sníh přestal padat. 27.10 již nebyl sníh žádný. Zbylo jen mnoho polámaných stromů a větví. V listopadu bylo ještě nad nulou, ale mrznout a sněžit začalo až v prosinci. Nejstudeněji bylo 18., 19. a 20.prosince, kdy jsem naměřil v 19:00 hod.-16,4°C. Sněhu bylo jen do 10 cm a v noci 31.12.2009 pršelo.

Plesová sezóna v Rudolfově


28. března 2009 byl na České chalupě pořádán maškarní ples pro děti. Učinkující zajistil majitel České Chalupy a poskytl i prostor. Z Rudolfova se dostavilo asi 20 dětí a zábava se jim velmi líbila. Samozřejmě se soutěžilo v řadě disciplín a také se velmi vydatně tancovalo. Na České Chalupě se bavili všichni. Obrázky z karnevalu Děti, jejich doprovod i organizátoři.Všechny masky byly velmi působivé a děti se do nich vžily. Cenu za nejlepší masku vyhrála Sněhurka Zuzanka. Byl to pěkný dort s včelkou Májou.

Čarodějnice


V Rudolfově se sice nevyskytují, ale musí se velmi dobře sledovat, aby se náhodou nějaká neobjevila. Tak jsme se raději 30.dubna sešli (pro jistotu), abychom nic nepropásli. Foto čarodějnice

Volby do evropského parlamentu




Ve dnech 6. a 7.června 2009 se konaly v celé ČR volby do Evropského parlamentu. V Rudolfově byla volební místnost, jako již několikrát předtím, v hotelu Rudolf. Voleb se zúčastnilo celkem 42 voličů a to je účast 47,12 %, byla to největší účast ze všech volebních okrsků Liberce.





Brigoška a dětský den


1.června byl Mezinárodní den dětí, ale v Rudolfově pršelo jen se lilo a tak byl tento významný den přeložen o týden. Na den 7.června byla také domluvena brigáda na opravu místního koupaliště (požární nádrže). Ráno se chlapi sešli a do odpoledne bylo koupaliště vyčištěno, opraven břeh a opraveno spárování mezi kameny. Potom byl zahájen Dětský den, ale ani tentokrát počasí nepřálo a dětský den brzo skončil. Foto brigoška a dětsky den

12.listopadu 2009 se pořádal 39. ročník běhu na Českou chalupu. Závod je pořádán od roku 1970, vždy na podzim. Probíhá na trati z Lidových sadů na Českou chalupu. Trať je dlouhá 2500 m s převýšením 246 m. V tomto ročníku vyhráli : v kategorii muži Radek Linhart 11,49 min., v kategorii ženy Lucie Vavrušková 16,09 min. a v kategorii muži nad 60 let Václav Šír za 15,26 min.

Rozloučení s rokem 2009

Již v druhé polovině října 2009 (to bylo dost sněhu) se u nás zastavil Pepa Podolák a vyřizoval vzkaz z horního Rudolfova, že stejně jako v minulých letech uděláme rozloučení se starým rokem 2009 i letos. Vzal si na starost zamluvit místa nedaleko Královky na Presidentské chatě. Termín jsme dohodli a čekali na konec roku. Během té doby jsme se ještě několikrát ujistili, že termín platí a komu jsme to již řekli a komu ještě ne.
Nastal dlouho připravovaný Konec roku 2009 27.12.byla domluvena schůzka v 10:00 u koupaliště. Když jsem tam přišel nikdo u koupaliště nebyl. Řekl jsem si, že mohli jet autobusem a vydal jsem se do Bedřichova pěšky. V Bedřichově pod Lesní chatou jsem hlavní skupinu došel. Sněhu bylo málo, ale zkratkou od Lesní pod Královku to vydatně klouzalo. Na Presidentské chatě jsme byli po 12:00 hodině. Poseděli jsme v družné zábavě. Zavzpomínali si a trochu popili. Z Presidentské chaty jsme Odcházeli ještě za světla, ale nástrahy po cestě nám nedovolili dojíti brzo domů. Cestou jsme se zastavili v sedle Maliníku a již za tmy, s rozsvícenými čelovkami, jsme scházeli dolů do Rudolfova. Po cestě jsme se ale ještě zastavili u Jitky Mrázkové.


Počet dětí narozených v Rudolfově v roce 2009

V roce 2009 se rodičům žijícím v Rudolfově narodila 1 holčička a 4 chlapci.



____________________________________________________________
Post scriptum

12.února 2009 zamřel ve věku 76 let pan Anton Macháč. Byl dlouholetým obyvatelem Rudolfova.
Dne 9. června 2009 odpoledne se za rudolfovským hřbitovem zastřelil muž z Frýdlantu.
14. července 2009 zemřel ve věku 77 let pan Ewald Hillebrand. Bydlil v Rudolfově od roku 1946 a stal se jeho vyrazným obyvatelem.