Rok 2011

Počasí v roce 2011
Úplný počátek roku byl ještě mrazivý a sněhu bylo 78 cm, ale 7.1. se oteplilo a relativně teplo bylo až do 19.ledna. Pokrývka sněhu se ztenčila na 41,5 cm. Pak sníh začal připadávat a 26.ledna bylo 58,5 cm. Na konci ledna mrzlo 31.1. ráno bylo -11,6°C. Únor byl velmi pěkný. Převládalo jasno a polojasno. Teploty byly kolem 0°C a tak sníh postupně odtával a firnovatěl. 16.února bylo již pouze 34 cm sněhu a na jižních stáních ještě méně. 25.února již sníh na jižních svazích nebyl a tak se nedá hovořit o souvislé pokrývce. V první dekádě března bylo ještě občas pod nulou, ale pak se již oteplilo a do konce března mrzlo jen sporadicky. Sněženky začaly kvést na přelomu února a března a bledule je následovaly. Na konci března kvetly Narcisy.
Duben byl poměrně teplý a suchý. na přelomu dubna a května se ochladilo a 3.5. padal dokonce sníh. Jinak byl květen teplý, koncem května bylo i víc než 22°C. Mnoho nepršelo. Červen 2011 byl spíš zatažený a pršelo často. Teploty nebyly vysoké, většinou do 20°C. Trochu se oteplilo až koncem června 29.6.2011 bylo v 17:30 24,7°C. "Způsob tohoto léta zdá se mi jaksi nešťastným ..." by zopakoval Vančura kdyby prožil červenec 2011. Pršelo značně víc než v normálním roce. Nejtepleji bylo 15. až 19.7.2011. Počátek srpna 2011 byl stejný jako červenec. Přeháňky a málo slunce. Zima ale nebyla. Počasí se zlepšilo až po 21.srpnu a na konci měsíce byly i dvě tropické noci.
Počátkem září se zatáhlo a vyčasilo se až v poslední dekádě. Nad 20 °C bylo 4. a 11.9. pršelo málo. Říjen byl chladnější, ale často bylo jasno. Poprvé mrzlo v noci ze 14.na 15.10.2011, ale pršelo málo a ještě méně pršelo v listopadu 2011, kdy bylo skoro celý měsíc jasno a na toto období i teplo Zatáhlo se až 5.12. a již hezky nebylo do konce roku. První sníh napadl 16.12. ale až do konce roku mnoho sněhu nebylo. Nejvíc sněhu bylo 22.12.2011 a to 26 cm.

Novoroční výstup na Žulový vrch
V roce 2011 se již podruhé konal Novoroční výstup kótu 742,8 m.n.m. – Žulový vrch. Z Rudolfova vystoupilo na vrchol pět obyvatel. Stoupalo se po cestě nově vybudované v roce 2008. Nejvíc skupinu stoupající z Rudolfova překvapil poměrně značný počet lidí, kteří vystoupali na Žulový vrch z Liberce.

Gymnastika na České chalupě
Dne 11. ledna 2011 se na České chalupě sešlo 13 žen z Rudolfova. Sešlo se tam i několik mužů jejich doprovodu. Ženy se předem domluvily s cvičitelkou a uspořádaly cvičení žen. Zlepšují si tím svoji kondici a pohyblivost. Cvičení jim dává možnost rozhýbat se a spokojeny byly také s jeho náročností. Doprovod poseděl v restauraci a probral potřebné chlapské záležitosti, týkající se počasí (obleva), množství sněhu a vody ve sklepích.
Bylo dohodnuto, že úterní cvičení budou pokračovat pravidelně. Ženy děkují majiteli České Chalupy za umožnění tohoto aktivního setkávání.

Rudolfovský masopust 2011
V loňském roce se konal v Rudolfově první Masopust. Nepovedlo se ho uskutečnit ve správném termínu a tak jsme si letos dali větší pozor. Vyvrcholení období Masopustu je v úterý před Popeleční středou. Popeleční středa je začátkem půstu a je to středa čtyřicet dnů před Velikonocemi. Nepočítají se neděle. Letos vyšlo Masopustní úterý na 8. března. Dohodlo se, že Masopustní veselí uspořádáme v sobotu 5.března 2011. A vydařilo se. Rudolfovem prošel průvod a zastavil se téměř u každého domu či chalupy. Za malé pohoštění byla popřána obyvatelům dobrá úroda a plodný rok 2011. Průvod svoji cestu ukončil na České chalupě, kde byly uspořádány hry pro děti a hudba pro dospělé.
Večer se v rámci Masopustní zábavy pořádala soutěž v pojídání jitrnic. Vyhrál Josef Černohub, který za dvě minuty dokázal sníst 2,5 jitrnice.

Dětský den v Rudolfově 2011
28.května se od rána zdálo, že by odpoledne mohlo pršet. Přesto se Dětský den nezrušil a bylo to dobře. Nepršelo. Soutěžilo se o ceny, o prestiž a mezi dětmi se navazovala nová přátelství. Dospělí jako vždy na vše pečlivě dohlíželi, pekli buřty a popíjeli pivo. Bylo dobré. Plzeňský Prazdroj.

Oprava rudolfovského koupaliště
V době velkých letních prázdnin provedli chlapi z Rudolfova opravu koupaliště. Již dlouho nebylo možné koupaliště napustit vodou. Zjistilo se, že za únik vody nemůže uzavírací šoupě, jak se nejdříve předpokládalo, ale velký otvor v původní betonové rouře, kterou voda z koupaliště unikala. Brigádníci si zapůjčili stroj na zemní práce a původní betonovou rouru vyvložkovali novou kanalizační plastovou trubkou. Havarijní otvor utěsnili a novou odtokovou trubku napojili na stávající uzavírací šoupě koupaliště. Uvolnili také výtok z odtokové roury do potoka. Oprava byla úspěšná, během krátké doby se koupaliště začalo plnit vodou.
I přes zapůjčený stroj vyžadovala oprava koupaliště dost značnou fyzickou námahu a je potřeba všem brigádníkům poděkovat za dobře odvedenou práci.

Konec letních prázdnin 2011
Na sobotu 3.září bylo připraveno rozloučení s letními prázdninami 2011. Proběhlo od 17:00 hodin u koupaliště v Rudolfově. Účast byla dobrá i přes to, že tuto sobotu probíhala také sklářská pouť v nedalekém Kristiánově. Pekly se buřty a k pití bylo také pivo.



Rudolfovské posvícení roku 2011
Sobota 17.září 2011 byla dnem na který připadla oslava posvícení v Rudolfově. Předem to s počasím nevypadalo nijak dobře, ale skutečnost předčila očekávání. Bylo velmi pěkné a teplé odpoledne. Stejně jako v loňském roce i letos se uskutečnila soutěž o nejlepší pečenou kachnu a letos stejně jako v loni se zúčastnilo deset upečených kusů i když proti loňskému roku byla účast asi poloviční. Jedna kachna, dodaná z Maliníku, byla upečena z dortového těsta a získala zvláštní cenu poroty za nápaditost a estetiku.
Po soutěži si každý přítomný z kachen a donesených příloh sestavil svoji vlastní ochutnávku. Snědené kachny se zapíjely dobrým pivem a u ohně se při kytaře zpívalo do pozdního večera.



Dne 5. listopadu 2011 se běžel 41. ročník běhu na Českou chalupu.
V tomto ročníku byl nejlepší mezi juniory David Nyč časem 12 min.,23sec.
V mužích byl první Martin Berka časem 11min.,46 sec. a v ženách zvítězila Lucie Vavrušková za 15min.,09 sec.
V mužích nad 60 let vyhrál Václav Šír za 16 min., 13 sec.


V závěru kalendářního roku byly v Rudolfově zorganizovány ještě dvě akce.


Rozsvěcení vánočního stromku
Poprvé v historii Rudolfova se na náměstí U Nástěnky konalo 16.12.2011 od 18:00 hodin rozsvěcení vánočního stromku. Počasí nebylo příhodné, padal sníh z deštěm a teplota se pohybovala kolem 0°C. I přes tuto nepřízeň se akce zúčastnilo přes dvacet lidí. U stromku se postupně střídali. Jedni odešli a druzí přišli. Jen tvrdé jádro rudolfovských zůstalo. Na zahřátí se podávalo svařené víno a celkem vypilo se asi deset litrů.



Rozloučení s rokem 2011
Rozloučení se starým rokem je již tradiční a každý rok se sejde víc než deset rudolfovských. Poslední dvě léta jsme chodili na Prezidentskou chatu, ale v letošním roce byla chata prodána a v současné době je v opravě. Koncem měsíce listopadu se dohodlo, že tento rok se rozloučení uskuteční v Čertově huti v Bedřichově.
17.12.2011 v 10:30 se z vyrazilo z centra Rudolfova na Maliník a dál kolem Raitrova statku mezi bedřichovské vleky do Čertovi huti. Účast byla hojná. Na ukončení roku 2011 se sešlo a posedělo 14 Rudolfováků. Domů dorazili všichni bez úhony, ale až za tmy.

Drobnosti z Rudolfova 2011
V průběhu měsíce října 2011 byl opraven můstek na křižovatce ulic K hájence a U vleku. Pod ním se sbíhají dva potůčky, které po svém spojení tvoří Rudolfovský potok.
15.listopadu 2011 při fázování MVE Rudolfov došlo ke zkratu ve vinutí generátoru a k jeho vyhoření. Vodní elektrárna Rudolfov je od toho dne nefunkční.



Počet dětí narozených v Rudolfově v roce 2011

V roce 2011 se rodičům z Rudolfova narodila 1 holčička a 1 chlapec.


____________________________________________________________
Post scriptum

2. ledna 2011 zemřel ve věku 60 let pan JUDr. Josef Skoloda. Je druhým zemřelým občanem narozeným po druhé světové v Rudolfově.
6.ledna 2011 zemřela v Praze ve věku 93 let paní Štosková. Bydlela v Rudolfově několik let, do podzimu 2010.
25. března 2011 zemřela ve věku 82 let paní Marta Bernatová. Dlouholetá obyvatelka Rudolfova.
17.května 2011 zemřel ve věku 62 let rudolfovský rodák pan Jiří Kopčanský. Dlouho žil mimo Rudolfov, ale vracel se a před několika lety se vrátil natrvalo.
18.června 2011 zemřel pan Vilibald Hillebrand. Bylo mu 71 roků a v Rudolfově bydlel od konce druhé světové války.